Tālruņfoto 2019. gadā un vispār

Es esmu vienmēr bijis diezgan kritisks par gudro telefonu kamerām – faktu fiksācijai, jā, super, bet kamera ir kamera un telefons ir telefons.
Un ir 2019 gads, tūlīt jau būs 2020, un vai kas ir mainījies?

Īsā atbilde – nē.

Fizikas likumi tie paši, optiku neapjāt, un telefons joprojām ir telefons, un kamera ir kamera.

Bet tā ir tāda ļoti kritiska, elitāru fotogrāfu atbilde, es tomēr skatos gaišāk, tādēļ būs arī garāka atbilde, kurā būs arī plusi.

Background

Es fočēju ar ziepīšiem, līdz atklāju DSLR. Tad fočēju ar DSLR, līdz sapratu, ka stiept viņu visur līdzi ir sāpe plecā. Tad atradu G7X II, un stiepju līdzi uz tusiņiem to, savukārt uz nopietnu bildēšanu – DSLR. Un tad, šovasar, paskatījos, kā Uģa Samsung Galaxy S9+ zīmē bildes, un sakārojās patestēt kādu tāda līmeņa aparātu – ja nu tehnoloģijas ir gājušas uz priekšu, un G7X II var aizvietot…?

Apskati, testi, iekrāšana, un nopirku Huawei P20 Pro – gadu vecs, bet flagmanis.

Tests

  • Mājās spēli blogam sabildēju, saliekot savas video gaismas.
  • Paņēmu viņu (un tikai viņu) līdz uz Salacas braucienu, bildēju visu – no rīta miglas, vakarā zvaigznes, pa dienu cilvēkus un ainavas.
  • Visādas ikdienas lietiņas, kur tu vienkārši kaut ko nobildē.

Gana dažādas vides un gaismas. Un arī bildēju, gan full auto, gan specrežīmos, gan full manual.

Sliktais

Atminies, ko es par fiziku teicu? Nevari tu viņu apjāt. Sensora izmērs ir tāds, kāds ir… Tad tāds arī būs rezultāts, vai lai cik Mpix tu tur iebakstītu. Bilde izskatās labi, kamēr tu nepievelc 100%, un tad – ķīselis, nevis kadrs tur ir. Tātad, pašā pamatā paši pikseļi – oh well, ķīselis.
Kas, starp citu, nozīmē, ka visas zoom un 40Mpix priekšrocības ir pakaļā – jo katra tuvināšana automātiski nozīmē, ka kadrs ir metams.
Kā zoom’o fotokameras? Izmantojot optiku, projecē uz tā paša sensora tuvāk vai tālāk fokusētu bildīti. Kā zoom’o telefons? Izgriež no visas bildes vienu sektoru. Viss sensors vs mazs gabaliņš.
Vēl skaidrāk ir, ja mēs padomājam par pankūku – paņem pastmarkas izmēra pankūku un izrullē uz A4 lapas izmēru. Tev būs a)joprojām par īsu, lai paēstu; b)nebaudāmi caurspīdīga pankūka.

Fotokamerām svarīga iespēja ir bildēt RAW – dabūt failā visu informāciju, ko redz sensors. Šim ir RAW, turklāt krietni limitēts – ja tu vari no DSLR RAW izvilkt arī 2 un 4 stop’us, pretstatā JPGa 0.5 stopiem, tad te no RAW… Well, arī RAW kāds pusstops ir limits. Pusstops. Tad jēga kāda? Pareizi, nekāda.

Nu labi, bet galvenais jau ir vienkārši izvilkt telefonu no kabatas, nospiest pogu, un lai ir, vai ne?

Full auto un pie ideāliem dienas apstākļiem zīmē par vulgāri košu manai gaumei. Var jau to pieregulēt, bet noklusējums man nepatīk. Pretgaismu aparāts netur necik, aizmirsi – saulei jābūt tev no muguras. Krēsla/nakts – … lai vai ko teiktu mārketinga čaļi, nē, aizmirsti. Sensora izmērs un gaismas daudzums, jopcik, fizika – tu vari nobildēt krāsainu, trokšņainu ķīseli.

Pretgaisma – ar to strādā tā, ka šauj tumšāk un tad izvelk ēnas no RAW… Bet ne šim aparātam

Atkal kaut kas, kas telefona ekrānā, kamēr nepievelk, šķiet ōsom

Speciālie režīmi…? Panorāma ir fine; SlowMo būs noderīgs aptuveni reizi gadā… Bet viss pārējais ir… Makarevičs savulaik dziedāja, “Čem menše u kovo skazatj, tem gromče on kričit.” Ja tev nav ne sižeta, ne objekta, ne kompozīcijas, ne stāsta, tad visādi filtri nelīdzēs. Šo, protams, var tikpat labi attiecināt arī uz visiem maniem DLSRiem un komentāriem, ja kas.

Labais

No pāris bildēm man pat izdevās kaut ko tīri fine izvilkt, tā kā, pie ideāliem apstākļiem, un pie ļoti saistoša subjekta, ja iespringst, var arī mākslu izvilkt (rīta migla Salacas postā).

Parocīgums, protams, kas reizēm ir vienīgais un galvenais kritērijs – a)kas tev ir līdzi; b)ko tu vispār GRIBI paņemt līdzi.

Salīdzinot šo ar flagmani no 2017, 2016, 2015 utt., kosmoss. Ideāli.
Un…

Viss, ko es tur sarakstīju, 85% bildētāju un bilžu skatītāju absolūti, pilnīgi, galīgi un jebkurā dienas laikā neinteresē vispār necik. Ja bildes skatās tikai telefonā vai FB, ja bilde a priori tevi neinteresē (zinu cilvēkus, kam pajāt, kādu mēslu publicēt un ielaikot FB, ja tur ir atpazīstams pats cilvēks – automātiski bilde ir laba), tad… Ķīseli tu neredzi un sarežģītos apstākļos nebildē, un vispār. 😀
Tad jā.
Man tomēr ir trenēta acs nedaudz, ir kaut kādi kvalitātes standarti un prasības… 🙂

Verdikts

Progress ir, un milzīgs – bet fizika ir nepielūdzama.

Ja tu gribi labu telefonu – jā, kāpēc nē, šis nav tas sliktākais, kāds ir manīts.

Ja tu gribi bildēt – tad pat 5D vai pat 400D uztaisīs labāku bildi. 😀

Tādēļ es tā arī paturēšu komplektu – telefons ikdienas sīkumiņu fiksācijām; G7X priekš notikumiem, kur nevajag gaismas un visu pārējo; un tad DSLR lielajām lietām. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.