Spēle: Dominion

Tāpat, kā aiz katra autiņa stāv Fords ar konveijeru, aiz katras picērijas – Romas impērija, un aiz katras tasītes tējas – karaliene Viktorija, tāpat aiz katras kavas būvēšanas atrodas Dominion, tuvākā vai tālākā pagātnē… Dominion, gan spēle, gan mehānika. Dominion, rindas ar kastītēm plauktā. Un, Dominion – vai tā spēle kādreiz būs pabeigta?

Mehānika: kāršu kavas būvēšana
Spēles sarežģītība: vidēja
Spēles ilgums: 30 minūtes
Spēlētāju skaits: 2 – 4
Labākais spēlētāju skaits: 4

Kāršu kolekcionēšanas spēles eksistēja jau pirms Dominion. Patiesībā pats kolekcionēšanas process arī bija spēle – manā bērnībā bija gan košļenes ar papīriņiem, gan uzlīmju albūmi, gan fiškas. Uzlīmju albūmi bija vistuvākais krāšanas spēlēm – nopērc paciņu pa 10 vai 15 santīmiem, tur ir 6 uzlīmes, un tu pat nezini, vai tās, ko tev vajag, vai nē. Aizraujoši!
Otrā pusē bija arī spēles, tā kā īstas, kur tu sakrāj savu kāršu kavu, pretinieks savu, un tad jūs spēlējat. Mīnuss, protams, tāds, ka, tas, kurš nopērk vairāk paciņu, arī uzvarēs.

Dominion pamainīja šo te konceptu, ieviešot to, ka visas kārtis jau ir spēles komplektā.

Standarta kāršu kavas būvēšanas mehānika.

  1. Spēlē ir vairāki kāršu tipi – naudas kārtis, punktu kārtis un darbību kārtis.
  2. Visi spēlētāji sāk ar vienādu starta roku, teiksim, 3 punktiem un 7 naudiņām.
  3. Katrā gājienā spēlētājs ņem no kavas noteiktu skaitu kāršu (teiksim, 5), izspēlē 1x darbības kārti, ja viņam tāda ir, nopērk 1x kārti, ja grib un var atļauties.
  4. Nopirktās kārtis noliek malā kā izmantotas un ņem no kavas nākamās 5.
  5. Kad kava beidzas, spēlētājs samaisa izmantotās un atkal iegūst savu kavu.
  6. Tā tik ilgi, kamēr iestājas spēles beigu nosacījums – teiksim, izpirktas visas punktu kārtis.

    Daži darbību kāršu piemēri

Interesantākais, protams, ir darbību kārtis.
Katrā gājienā tev ir 5 kārtis, 1x darbība un 1x pirkums. Izņemot, protams, ja darbība saka, ka tev ir +2 darbības. Vai +3 kārtis. Vai +1 naudiņa un +1 pirkums. Un tā ilgi un dikti. Bāzes komplektā ir 26 darbību kārtis, bet vienlaicīgi spēlē piedalās tikai 10 – tas, savukārt, ir tas, kas nodrošina atkārtojamību un daudzspēlējamību.
Labi, bet pat vienas spēles ietvaros vienalga ir daudzi un dažādi varianti. Tu vari mēģināt izmest no spēles vājās kārtis un paturēt maz ļoti stipru kāršu. No otras puses, varbūt tu vari iepirkt tik daudz +kārtis, ka arī nevērtīgās tev gadās rokā pa 10 vai 15 un tu vari nopirkt ko vien gribi. Vai, protams, tu vari aktīvi ieriebt konkurentiem, katru gājienu liekot viņiem nomest no 5 kārtīm 2 nost, tādējādi apgrūtinot jebkādu taktikas izveidošanu…

Un Dominion ir kādi 12 paplašinājumi – katrā ir jaunas darbību kārtis, līdz ar to, kopsummā, iespēju… Uhh.

Es uzskatu, ka Dominion vismaz pamatspēle ir jātur plauktā katram, kam šis hobijs sāk interesēt. Paplašinājumus jau pēc tam, ja gribās. Redzi, Dominion ir viena no pirmajām spēlēm šajā žanrā, un viena no zināmākajām, un, ja tu labi spēlēsi Dominion, būs vieglāk saprast pārējās – to pašu Mystic Vale vai Clank, teiksim, bet, no otras puses, gadu gaitā spēle ir saņēmusi daudz kritikas un dažas no tām pat pamatoti. Teiksim, spēles tēma ātri pazūd no uztveres, un tu koncentrējies tikai un vienīgi uz + simboliņiem un to labumiem. Vai tas, ka katram paplašinājumam ir “garšas teksts” bukletā, kas ir ieturēts nedaudz nenopietnā stilā, savukārt pārējā spēle – pietiekami nopietni un bez humora (salīdzinot ar Clank, kas ir pretējais variants, spēle sevi neuztver nopietni… bet dzinējs apakšā ir zobains un agresīvs).

Deck building es iepazinu tieši ar Dominion, un tas joprojām ir mans mīļākais žanrs, pat ja es neesmu pārāk paplašinājis spēļu kolekciju šajā virzienā. Galvenais, kas šeit ir super, ir spēles temps – izdali kārtis, visi būvē savus dzinējus, līdz pusstundas laikā spēle ir galā… Un tu vari pārmaisīt kārtis un spēlēt vēl. Arī starp gājieniem dinamika ir pietiekama – sākumā visi gājieni notiek pāris sekundēs, jo nevienamm nekā nav. 😀 Pēc tam, ka tev jau prasās laiku padomāt par to, ko tieši darīt, tas pats notiek arī pretinieku gājienos, un tu vari pagūt visam tikt līdzi.

Man pašam, starp citu, ir pamatspēle un 3 paplašinājumi, veiksmīgi iebakstīti pielāgotā kastītē. Seaside un Intrigue patika ļoti, Nocturne galīgi nē – no tās es paturēju dažas kārtis, un lielāko daļu vienkārši atstāju oriģinālajā kastē un noliku pie citām tukšajām spēļu kastēm. Oh well. 🙂

BoardGameGeek – šeit.

Wiki – šeit.

Spēle BrainGames veikalā – šeit. Nē, es neko nedabūšu, ja tu viņu nopirksi. 😀 Bet, ja gribi, vari mani uzaicināt pēc tam ciemos, saspēlēsim. Vienmēr labprāt!

Bildes – no interneta, godīgi aizņemtas informatīvos nolūkos!

Ietilpīga kaste… Tikai man jau gandrīz pilna, varbūt 4 paplašinājumus (no 12) var te iepakot)

One thought on “Spēle: Dominion

  1. Pingback: Par galda spēlēm: Kampaņas | Digitālā Klade

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.