Vēl dažas pārdomas par māju

Skats no mana kabineta… Saulainais rudens!

Šodien vēl pavisam dažas pārdomas, tad pirmdien – atkarīgs no tā, kā ies ar darbiem nogalē, bet nu vajadzētu rakstu ar maz vārdiem un daudz bildēm par to, ko atradām. Un tad varētu parunāt par digitālo demo vižu (vide – šķiet normāls vārds, bet tad tu sagribi viņu locīt, un, lūk, kāds briesmonis uzpeld :D) būvēšanu, manu pieredzi.

Klimats

Klimats nav tas, kas ir tur ārā, un nosaka to, vai iet šodien bildēties, vai nē. Klimats ir tepat. Vēja virzienu izmaiņas var sajust mājā diezgan labi, kad pūš, kad dūmi smaržo pagalmā, utt., utjp.
Vēl arī ar gaismu – šonedēļ līdz pat šim rītam līņāja, līdz ar tāds tumšs un krēslains. Šodien debesis noskaidrojušās, uzreiz cita sajūta. Pilsētā tas mazāk krīt acīs – ja nav gaismas, ir laternas. Te – nu, ja nav, tad nav.

Mantojums – cilvēki

Šoreiz ne par tiem, kas vēsturiskie cēlāji un īpašnieki, bet par tiem, kas te ir apgrozījušies pēdējos gados. Pagaidām ir bijušas gan pozitīvas, gan ne pārāk pieredzes. Protams, arī tas, ka es te esmu jauniņais, turklāt jau no paša procesa ir pacelts bāzes stresa līmenis – tādēļ skatos uz to tā, nervozi.

 • Pēc pirmā vīkenda, kad mēs laidām prom, iebrauca saimnieks ar dažiem vietējiem. Juridiski viss kārtībā – saimnieks vēl viņš, ko grib, to aicina ciemos. No otras puses –  nebija plānots. Kaut ko tur paņemt. Pirmais iebrauca čalis, kurš ne sveicinājās, ne priekšā stādījās. Šī grupa izklejoja māju, paņemot visu, kas viņiem šķita vērtīgs. Juridiski viss fine, saimnieks aizved savu mantu… Emocionāli bija sajūta, ka būtu apzagti – bija runāts, ka viss, kas ir, arī paliek, un arī tas, kādā skatā palika darbnīca… Kad tikšu līdz turienes kārtošanai, iebildēšu.
  • Iebrauca čalis, kuram te stāv žiguļi. Dusmīgs. Ne uz mani, bet nu vienalga… Nervozs, bet arī saprotami. Pēc viņa stāsta māja ir pārdota bez brīdinājuma, labi zinot, ka te stāv viņa lietas. Kaut kas no viņa lietām gan arī bija aizvākts, tātad, šajā gadījumā tiešām nozagts.
  • Pirmajā reizē viņam bija līdzi vēl viens, kuram bēniņos esot Radio Baltika (VEF vecais ražojums), radio lampas un foto albūmi… Var jau diskutēt par to, kāds sakars glabāt savas mantas sazin kur, bet nu tas tā. Pieklājīgs, kluss tips, bet nu es to noliku tā “ja atradīšu – un tas var būt pēc pusgada, gada vai desmit – varbūt piezvanīšu.”
  • Otrajā reizē līdzi elegants džentelmenis, kurš palīdzēja aizvest mašīnas, atstāja pozitīvu iespaidu, katru cepiena sākumu par to, kā iepriekšējie viņam ir ielikuši dvēselē, apturot ar mierinošu “nu taču skrūvē to mašīnu un braucam.”
  • Kopsummā tātad palika pozitīvs iespaids – ka nu Ok, jā, ir nikns, ir uzvilcies, bet ir arī saprotams, par ko, un ar šo ar laiku var vai nu izveidot pozitīvas attiecības, vai vismaz nav vērts kasīties. Būs Ok.
 • Vēl ir arī mūsu lielais kaimiņš, kam pieder zeme 4pus mūsu zemei. Iebrauca un nolika te traktoru pagalmā, kamēr pļauj uguns joslu ap mūsu teritoriju – bet nākamajā rītā pats arī ieskrēja paskaidrot kas un kā, un tad pēc tam arī pabeidza pļaut un mašīnu aizvāca. Arī, šķiet, ka būs Ok kaimiņš, cik nu mums sanāks kaut kādas kopīgas lietas.
  Lūk, tā. Risinām šo te cilvēcisko mantojumu.

  Kurpju kaste ar sērkociņiem… But whhhhy?

Domāju, ka tas norims. Deklasētie elementi, kas te savāca ko nu gribēja, ir savākuši lietas un viss, žiguļi lai padzīvo pie manis līdz pavasarim, un tālākais jau ir mūsu pašu darbošanās vaina – izmēzt māju no uzkrātā hlama, soli pa solim un maisu pa maisam, lai ir vieta, kur operēt, taisīt remontus un dzīvot. 🙂

Suns arī laiku pa laikam piestaigā, tur gan man ir jautājums, kad viņam beidzot piešķilsies, ka ēst te nedos un te vairs nav viņa mājas…? Nezinu. Varbūt, ka arī nepiešķilsies, tā arī turpinās nākt ik pa laikam. Varbūt ziemā, ja labi uzsnigs, netiks – zems tas suns ir. Kaķis arī klejo, un kaķi mēs barojam, lai iedzīvojas un iedraudzējas. 😀

Kāpēc vispār dzīvot laukos?

Šis laiku pa laikam uzpeld, gan jau ar laiku savilksies kopsummā kaut kādas tēmas. Svaigs gaiss, mazāk trokšņa un bērns var iziet paskatīties uz dabu, tie ir loģiski iemesli.

Svaigi vēl viens ienāca prātā – cena. Mūsu māja ir 136 kvadrātmetri, ar iespēju izbūvēt otro stāvu, tie būtu vēl 100. Šķūnim vēl 20, kur es iekārtošu darbnīcu. Kūtiņai – kas gan izskatās nojaucama – tikpat. Vēl ir malkas šķūnis un garāža. Un tagad padomā – cik maksātu šāds dzīvoklis Rīgā? 200 kvadrātmetri + garāža + darbnīciņa? Lūk.

Kur visus tos kvadrātus likt? Bērni augs un viņiem vajadzēs savu istabu un telpu, un būs divriteņi un ragavas un kas vēl nē, es gribu savu HiFi un kinozāli, Ilzei patīk grāmatas, man ar savu home office ir jāstrādā, un arī gribās to darbnīcu un ko vēl nē… Telpas aizpildīsim.

Zupu? Pirms ieviešanas gan būs jāizmēž. Katram ciemiņam ierādīt savu gultu un iedot alus kausu ir forši, bet katram ciemiņam zupu vārīt savā katlā gan jau būtu par daudz… 🙂

Brikešu tests

Iedomājos fikso domu – bet ir taču arī briketes. Jānotestē.

Nebija ilgi jādomā – vietējā LaTS veikalā bija varianti bērza, lapukoku vai kūdras nakts briketes, paņēmu kūdru uz testu. Teorijā viss ir skaisti un vienkārši – 1x dzīvojamās istabas krāsnī uz nakti, 1x manā kabinetā (mājas otrā galā), un no rīta viss ir silti un jauki, turklāt diennaktī sanāk 30 centi, aptuveni.

It kā vienkārši – izkurinām ar malku un tad iemetam uz oglēm briketi. Pirmā vakara tests bez īpaša efekta, ļoti nebijām kurinājuši un no rīta arī bija pavēss mūris. Otrajā dienā ielādējām ap pusdienlaiku un vakarā vēl tur kaut kas savā nodabā gruzdēja.

Vēl gan testu jautājums, kuras kā strādā un kā labāk lietot (un kā vispār pareizi lietot… teiksim, briketei ir jādeg vai jāgruzd?). Kas man patīk idejā – kompaktais formāts un tas, ka mazāk menedžmenta.

Darba nedēļa

Esam nodzīvojuši te vienu pilnu darba nedēļu. Otrdien man nesanāca uz Rīgu, vakar biju izskrējis, bet citādi – visu laiku uz vietas. Bērns iedzīvojies, mēs arī, sāk iestāties un iestrādāties kaut kādi ritmi un procedūras.

Strādāšanas ziņā es klejoju pa visu māju – ja kabinets ļoti atdzisis, tad pirmās stundas pavadu dzīvojamā istabā un tad eju uz kabinetu vēlāk. Rūtera WiFi, starp citu, velk tik tālu, tas ir labi, vismaz kamēr nav WiFi extender. Ar laiku to vajadzēs, protams.

Kabineta krāsns bišķi padūmoja, bet tagad esmu piešāvies – pirmais, porcija tikai papīra. Tad skaliņi, vēl papīrs un klucītis, un uzreiz eju un ielādēju skurstenī arī pāris lapas. Aprēķins tāds, ka, ar vilkmi viss ir kārtībā, un, kad dūmo, tad tikai aukstā gaisa korķa dēļ.

Maizes krāsns

Vēl tik drīz līdz tās kurināšanai netiksim, bet jau laicīgi uzjautāju FB grupā, kā pareizi un ko ar viņu darīt. Te tāds kopsavilkums:

Divi šīberi – tieši priekšā ir uz mūrīti, kreisajā pusē ir pa tiešo uz skursteni. Sākumā atver abus, kad ir vilkme, kreiso lēnām taisa ciet, kad pazūd zilās liesmas, aizver arī otru. Ja labi izkurināta, tad kādu pusotru dienu siltumu tur.

Ja ilgāku laiku nav kurināta, sākumā jākurina pa mazām devām, pāris stundas. Kad krāsns ir zināma un notestēta, kurina 4 – 8 stundas (šis pēc izjūtas/krāsns, nav noteikta termiņa). Kurina ar ilgi žāvētu malku, lapu koks, bet ne bērzs (darvo). Alksnis, teiksim. Malku izvieto vienmērīgi pa visu krāsni.

Temperatūru maizes cepšanai pārbauda, iemetot sauju miltu – ja kvēlo un dūmo, tad ir par karstu.

Kad krāsns izkūrusies, ogles sabīda pa malām, atstājot vēl arī ko aizlikt priekšā ieejai, izslauka grīdu ar samitrinātu kadiķu slotu, tad iešauj maizi un cep. Pēc maizes var arī pīrāgus un picas, bet tas notiek ļoti ātri, visam jābūt jau sagatavotam uz pannām un vajag labus cimdus.

Un, vispār, katra krāsns ir ar savu raksturu un dvēseli, tāpēc ar izmēģinājuma metodi.

Kopsavilkums

Šomēnes plānā dzīvojamās istabas pārkrāsošana, vadu pārvilkšana un malkas iepirkšana – atstātās rezervītes sarūk strauji, it īpaši, kad ir runa par trim krāsnīm katru dienu. Un vēl arī kāda dedzināšanas diena vai divas… 🙂

Tādu būs vēl daudz – arī kad būsim apdzīvojuši lietošanai paredzētās istabas, vēl jau ir bēniņi un aizkrāmētie šķūnīši, un tad pa teritoriju vienkārši izmētātie materiāli, kas nu jau ir drīzāk sūdi.

Starp citu, kā tad īsti ir ar to mājas iesilšanu – cik ir mājai kaut kāda kopējā potenciālā siltuma ietilpība, ko varētu uzlādēt? Teiksim, ja es kurinu savu kabinetu 1x dienu, kabinets iesilst un atdziest. Ja es kurinu 7 dienas, vai 30 dienas no vietas, vai šams atdzisīs mazāk un iesils vairāk? (think)

It kā laikam nav pārāk daudz elementu, kam to siltumietilpību varētu veidot – tik, cik griestu siltinājuma slānis. Un tukšas istabas manam kabinetam 3x pusēs.

 

Nu ko, tiekamies pirmdien ar bilžu ierakstu! 🙂

2 thoughts on “Vēl dažas pārdomas par māju

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.