Pirmais sniegs šaismājās

Kā tur bija tas teiciens? Malku pērc ziemā, māju siltini ziemā? Vai taisi ragavas ziemā? Garāžu meklē ziemā? Nu, ja tu oktobrī nopērc māju, tad tu diezgan daudz ko dari ziemā. 😀
Protams, ir arī gaišā puse – mans Volvo universālis, kad es viņu pirku, bija par lielu vienam neprecētam čalim, un tagad šams regulāri tiek piekrāmēts līdz augšai, kaut ko vedot no veikala vai no Krūmiņiem vai dzīvokļa. Un arī instrumentu kaste, kas divistabu dzīvoklī bija nedaudz neadekvāti liela, pēkšņi ir tieši kā reizi piederīga. 🙂

Man patīk Falunas sarkanais, bet arī zaļš, patiesībā, nav slikti… Kad tiksim līdz gala dizainam – domāsim. 🙂

Dzīvojam, darbojamies, un lēnu garu sāk mainīties – protams, ir vēl šis un tas, kas notiek tādā izdzīvošanas režīmā, teiksim, siltinājām ārsienu, un turpinājām dedzināt lietas no bēniņiem un visurienes… Bet reizi pa reizei atrodas brītiņš arī kaut ko iekārtot dzīvošanai. Teiksim, Ilze atrada laiciņu izlasīt grāmatu un uzrakstīt blogu. Es pa darba nedēļas vakariem pakārtoju bēniņos lietas, sāku lēnām ieviest kārtību – pat ja kvadrātmetrā. Un tamlīdzīgi, t.i., visādas hobijlietiņas un foršumlietiņas.

Teiksim, nebija prioritāte, bet nomainīju vannas istabā krānu, no tāda, kur ir aukstais un karstais jāgriež, uz daudz ērtāko jaucēju parasto. Sīkums. Nopirkt viņu ir minūte, uzlikt – piecas (skaitot arī to, ka teflonu jāatrod + jāpieurbj dušas galvas turētājs). Kaifs? Kolosāls, kad tu vari vienkārši atgriezt un noregulēt ūdeni, un arī aizgriezt ciet dušošanās laikā, teiksim. (Ā, par dušu vēl komentārs – no vienas puses, jā, ir forši, ka var vienkārši ieiet vannas istabā un dušā, nu, kā to var Iļģuciemā. No otras – stāvi savā vannā, dušojies, un tev no taupības krāsniņas ik pa brīdim uzvējo tas degoša koka karstums… Arī tur ir savs kaifs, cits, bet ir.)

Malka

Pirmdien ieveda malku. Pa pirmdienu un trešdienu arī sakrāmēju – 8 berkubi, hz, cik ilgam laikam ar to pietiks. Dzīvosim un redzēsim. Katrā gadījumā, man sirsniņa ar katru rindu, ko es uzkrāmēju, kļuva tikpat daudz mierīgāka, cik pirms tam es kļuvu ar katru malkas maisu nervozāks, redzot, kā sarūk čupiņa… Bet nu nākamgad gan es pirkšu malku ar aprēķinu “cik šķūnī ir vietas un cik var atļauties.”

Ar malku vispār ir tā, ka mums ir četru veidu tagad viņa.

 • Jaunā – nedaudz mitra, bet daudz.
 • Vecā – bērzs. Sauss.
 • Fasētā – biju domājis no Vecumnieku malkas ražotnes pirkt, bet nu izrādās, ka viņi tā “8 berkubus” nepiedāvā, viņi fasē un lielākoties eksportē. Oh well. Cenas ziņā – neup, bet kvalitāte ir ōsom, kaltē žāvēta un tā.
 • Atzāģi un dēļi – tie virtuvē, kad vajag liesmu.

Patiesībā jau vēl ir arī piektais un sestais:

 • Lielā ugunskura iekurināmais – skaidu plāksnes, lielākoties.
 • “Tagad ir liesma, gan jau sadegs” – teiksim, lietū un pļavā gadus x stāvējuši baļķi, kas jau pa lielām šaibām ir ūdens un sūnas, ne vairs koksne.

Improvizētā kalte.

Pele

Ar pelēm joprojām ~ mieriņš. Pa kādai ir, bet tik mazās devās, ka īpaši netraucē.
Viena gan bija tāda jokaina, heh – sēžam ar Elizabeti klēpī ēdamistabā un skatāmies youtube. Pie sienas stāv paklāja rullis – kādu metru, metru desmit augsts. Uz tā uzskrien pele. :O Pablenž uz mani. Es uz viņu. Elizabete arī, šķiet, paguva pamanīt. Un tad pele mierīgu garu uzskrien pa aizkaru augšā un apraujas ar to, ka tālāk īsti nav kur. Hm.
Atnāca Ilze, plāns bija iekratīt viņu ar liekšķeri katliņā un iznest kaķītim, bet sanāca vēl labāk – pele krītot no augšas ietrāpīja iekšā papīra maisiņā, kur man vinili stāv.
Nu neko, kaķis bija turpat ārā pie durvīm un izskatījās priecīgs, ka pienes dzīvas uzkodas ar maisiņu.

Siltināšana

Iegriezās dažas dienas vējš no pagalma puses, un kaut kā ļoti kļuva jūtams, cik ātri dzīvojamā istaba dziest. Jāsiltina. Āķis tāds, ka a)jāsiltina ātri; b)jāsiltina lēti; c)jāsiltina tā, lai to var noņemt, jo nu vēl jau būs jāatrāda kādam pamati & apakšējie vainagi, un tad jālabo, utt., t.i., permanents risinājums notiks vēl pēc gadiem.

Un arī gribās, lai viss turpinātu elpot, tātad nekādi ruberoīdi, putuplasti un plēves nebija opcija – uzlikām pamēģināšanai kokšķiedru pretvēja loksnes. Un ne RBB, ekoloģiskās, bet no prof.lv ISOPLAAT. Šim brīžam derēs, cerams.

Uzlikšanai aizgāja kāda puse dienas divatā ar Avio, patiesībā patīkams materiāls, ar ko strādāt (man pirmā reize… kā ar daudz ko). Loksne 2700x1200x25, un man sienas augstums ārpusē līdz pamatam ir ~2550, tā kā viss vienkārši, nozāģē apakšu, uztaisi loga iezāģējumu un mierīgi bliez. Stiprinājuma metode arī vienkārša, bez nekādiem karkasiem ar skrūvēm (un naglām, kur vēdera dēļ skrūves par īsu un sienu nesasniedz) pie baļķiem.

Sestdien uzlikām, svētdien no rīta bija jau sniegs. 🙂 Tagad pa nedēļu skatīsimies, kā būs, cik pa nakti temperatūra kritīs un cik augstu varēsim uzsildīt māju.

Un, kad būs īstais siltinājums – patiesībā patiktu, ja varētu tādas pašas plāksnes arī likt, paņemtu no RBB 50mm variantu, pa virsu, protams, ir vēl dekoratīvie dēļi… Foršs materials, ar ko strādāt.

Bēniņi

Biju domājis, ka būs sarežģītāk – bet nu patiesībā tur jau izskatās tīri patīkami un ir kaut kāds laukums, ar ko sākt, kur likt lietas (vai paturamās, vai palikt tuvāk durvīm dedzināmās).

Protams, ka pāris kubi mēslu vēl ir, bet nu, c’mon, ja ir 4m2, kur izlikt kaut ko… Tas jau ir daudz.

Saliku kopā arī dīvānu, kurš bija uzlikt uz sāniem, un izskatās pat tīri smuks – bēniņu pustumsā un vēl izjauktā veidā bija grūti saprast, bet tā, ja paskatās, varētu nodot spilvenus un matrača daļu uz pāršūšanu, un tad lietot. Patiesībā arī, jā, kad meita paaugsies un vajadzēs īstu gultu, ne bērna rāmjoto, varbūt, ka šis būtu foršs variants.

Nav ūber sens, bet bišķi retro i. Un, ja būtu gaismā un tīrs, būtu smuks.

Ar elektroniku pārāk interesanti nav – tas, ka nav nekā ejoša, mani nepārsteidz, nu viss fine, bēniņi ir bēniņi… Kas ir neforšāk ir tas, ka viss ir budžeta klases – nav tā kā lielas intereses neko ne restaurēt, ne arī pārdošana viegli veicas. Nu, teiksim, trīs plašu atskaņotāji, iespējams, ejoši – bet visi ar budžeta klases lēto, vienkāršo šasiju (bez atsvarotas galvas strēles), t.i., nu nav tur ko. Vēl neesmu pieķēries bateriju radio – nu visādas Abavas, Selgas, VEF-202, VEF-205 un tamlīdzīgie, tos es visus lieku skapī un miers.

Kaut kur tālumā aiz kaudzes visādu izravētu plašu un elementu ir divi pavecāka laika datoru korpusi – domā 286 / 486. Saku “korpusi,” jo esmu gandrīz drošs, ka iekšā trūkst puses detaļu. 😀 Bet nu vienalga, man bišķi patīk tās paaudzes tehnika, kad tikšu tik tālu, tad paskatīsimies.

Jap, kaut kur tur

Digitālais detokss

Tas laikam nāk automātiski komplektā, bet nu tā notiek. Visu laiku tas telefons ir pa rokai, bet viņam strādā divas funkcijas – kamera un lukturītis. 😀 Pulkstenim maz nozīmes un tāda interneta glaudīšana, kāda ir ierasta pilsētā – FB, 9Gag un tamlīdzīgie – īsti nenotiek. Zini, ir forši. 🙂

Un arī tas, ka zvaigznes… Ehk. nu it kā kas tur ir – zvaigznes kā zvaigznes – bet katru reizi, kad naktī ir zvaigznes, ir tāds kaaaaaifs… Kaut kā automātiski labāka sajūta. 🙂

Galerija

P.S.

Kāpēc to mazo krāsniņu, ko es saucu par taupības krāsniņu, citi sauc par buržuiku? (think) Taupības ir skaidrs tā kā – ieliec 2 pagales un gatavs, telpa silta. Lēti. Bet buržuika, kam es vienīgo vārda sakni redzu no vārda “buržujs…” Neredzu savienojumu.

4 thoughts on “Pirmais sniegs šaismājās

 1. Bet ilgermiņā ar apkuri ir kādi autonomāki plāni, granulas vai kas līdzīgs? Es saprotu lauku šarmu, bet darbīgiem cilvēkiem ir kā ir…

  • Ilgtermiņā jā, kaut ko liksim – vēl tikai neesam domājuši, ko un kā. Vannas istabā es zinu, ka gribēšu elektrisko apsildāmo grīdu, lai var visu gadu tur uzturēt noteiktu temperatūru. Pārējā mājā – domāsim.

 2. Ar taadu malkas zhaaveeshanu pechkaa esi uzmaniigs! 😂
  Vnk chupinju malkas saliec saanaa pechkai dienu vai vairaak ieprieksh jau!
  Un pa jumta kori novelc kapara vadu lai tiktu valjaa no suunaam

  • Jap, cenšos uzpasēt – zini, kā, es jau te visu dienu blakus sēžu tā vai tā, ja krāsns pārvēršas par kamīnu, pamanīšu. 😀 Malka, cerams, arī šķūnī bišķi izvējosies tagad vēl. 🙂 Kabinetā tādu organizētu malkas kasti / vietu neesmu izdomājis – sestdien tikai beidzot to dīvānu izsēdinājām, un tagad kaut kad drīz plānoju dabūt savu vecvectēva rakstāmgaldu atpakaļ (pilnīgi negaidīti), un tad jau varēs sākt iekārtot te visu permanentāk.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.