Šķūņa būve: Soli pa solim

Lestiņu māju oriģinālais šķūnis bija maināms vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, par lielu – 9×9 metri. Otrkārt, sastiķēts no vairākām nesaistītām daļām – viena slēgta telpa, blakus lauka virtuve, un tad malā divas ejas, caur kurām var tikt uz vēl četrām… Un treškārt – jumts bija nodzīvojies tik tālu, ka dažviet arī vertikālie stabi turējās ar zobiem pie gaisa, tātad, nav ko pielabot īsti.

Kad es ieliku Galdniekdarbnīcas FB lapā rasējumu, cilvēki izteica interesi par šo projektu uzzināt vairāk – tad nu te ir pilna atskaite.

Q4q4

Ieskatam pāris bildes ar veco šķūni.

Cik laika vispār pagāja, pirms mēs izkrāmējām viņu tik tālu, lai varētu sākt jaukt nost… Ehk. 🙂 Bet nu tas ir paveikts un nojaukts. Jumtu ar Avio pa diviem, pārējo kaut kādas nedēļas laikā vienatnē. Pirmās divas rindas palika sākumā – tur vēl bija malka.

Ok, tad teorija

Vecais šķūnis – 9x9m. Eja – 1.5m platumā, un garumā pilna krava (8 krautie kubi) aizņem kādus 3m dziļumā vai biku mazāk, ja krauj augstumā bez fanātisma. Uz normālu ziemas sezonu, ar nepārbūvētu un daļēji nestrādājošu podiņu krāsni – 2x kravas iziet.
Tātad jaunajam šķūnim jāvar uzglabāt malku 2 gadiem – lai var nopirkt šogad malku un kurināt pēc gada, kad viņa ir sausa, nākamgad pirkt aiznākamajam utt., utjp.
Šādos aprēķinos arī balstījās mans sākotnējais 4x6m rasējums, kuram gan es vēlāk nedaudz paplašināju visu līdz 5x6m.

Projektā man bija viens stingrs nosacījums – jābūt grīdai, krietni virs zemes. Jā, zinu, ka laukos parasti tādas šķūņiem netaisa, bet nu es gribu. Lai vējojas arī apakša, un lai nav katrai rindai a)jāmeklē speciāls koks, ko palikt apakšā; b)apakšējās pagales slapjas un smilšainas.

Pamati

Zemes urbis 15cm diametrā, tad 10cm plastmasas truba, 6/8mm armatūra un cements. Pa vidu cementam bēru arī šķembas, tāpēc, ka vienkārši ir, un sliktāk jau nebūs. Cementu netaupīju, laidu gan iekšā, gan pa malām, nu, tajos 5cm, kas paliek pāri – tātad reāli ir 15cm pālis ar 10cm virszemes daļu. 😀 Trubas ņemt nost neplānoju, vizuāli netraucē. 😀

Kopējās izmaksas – 90EUR, ieskaitot nomu. Patiesībā būtu mazāk – es vēl uztaisīju arī 2x tādus pamatus terasītei pie darbnīcas durvīm + palika 1 paka cementa un 3x trubas pāri. Ne visur sanāca to metru dziļumā arī ielaist, saknes un tā.

Nesošais rāmis

Tie paši gulšņi, 20x25cm un 2.5m garuma, kurus pirms gada izravēju no vecās verandas pamatiem. Ideāls materiāls. Pirms gada gan knapi pa diviem ar Ilzi un ratiņiem viņus pārvietojām, šogad viens nēsāju bez stresa – vai nu izkaltuši pa gadu, vai svaigais lauku gaiss muskuļus uzaudzējis.

Tālāk horizontālie un tad atkal vertikālie, visu pielasīju no esošajiem krājumiem, tādēļ nav divu vienādu salaidumu – bet nekas, viss turēs. Beigās vēl gan pametu zem visiem vidus krustpunktiem ķieģeļu tornīšus, lai arī tie vēl balsta.

Stabi

Augstākais gals 2.5m, zemākais 2.0.
Aprēķins vienkāršs – lai zemākajā var bez stresa staigāt, t.i., nekur nav jāpieliecas, un augstākais – lai ir kritums un ūdens notek. Fiksējas ar diagonālēm, katram savienojumam 90mm skrūve + 100mm nagla.
Šo uzlikām pa diviem ar Avio, vienam būtu bijusi riktīga sāpe viņus nostutēt + skrūvēt.

Par slīpumu ir daudz rakstīts, galvenais izšķirošais faktors ir materiāls, kas būs virsū, savukārt leņķiem izmantoju šo. Man sanāca, ka 0.5m uz 6m garumu ir 1:12 attiecība, mazāk par ieteikto, bet vairāk par citur lasīto minimālo.

Tālāk horizontālie baļķi fiksējas tāpat, diagonāles + vēl plakaniskie stiprinājumi.

Jumts

Latas bija pirmais, ko es pirku – šeit. It kā man ir tuvāk arī gateri, bet nekur nav nekas uz vietas un nekur nav nekas 6m vienā gabalā. Pie viņiem vienkārši, aizbraucu, uzkrāmēju, atvedu. Uz 6m platumu uzliku 9gab 50×100 latas – nekāda īpašā aprēķina, vienkārši tas, ka vairāk negribējās uz džipa likt, lai nesačakarētu reliņus. Solis sanāca 75cm, krietni mazāk par iepriekšējā jumta 1.5m, un, tā kā es izmantoju lielākoties tos pašus dēļus – viss labi! Varbūt nedaudz overkils, tāpat, kā ar grīdu, bet nu labāk overkils, nekā ik pa 50 gadiem pārtaisīt.

Te gan materiāli sāka neapmierināt – par īsu, baigā stiķēšana, un baigi daudz tādu, kas it kā šķūņa kvalitātes standartam der, bet jumtam… Nē, nepatīk. Nu neko, braucu uz tuvējo gateri un pirku neapzāģus, kaut kādus malā nomestos nestandarta / pusbrāķētos. 50EUR par katru kravu, un jumts gotovs.

Tālāk ruberoīds, un kaut kad vasaras gaitā pa virsu ies bituma šindeļi.

Pārkares laidu uz aci un ne pārāk platas. Uz priekšu un aizmuguri, protams, limits ir mana 6m lata. Uz sāniem – vienā pusē centos laist, lai ir vairāk, otrā ir ozols tieši virsū, tur, līdz ar to, mazāk. 🙂

Šķērssienas un sienas

Šeit izmantoju visvienkāršāko iespējamo metodi – izzāģēju no vecā šķūņa sienas gabalu pareizajā garumā un ieliku uzreiz visu. 😀 Reāli tā arī divas sienas ieliku, vienu atlika uztaisīt pašam. Šeit materiālus nenācās pirkt.

Ārsienām līdzīgi – vecā šķūņa dēļu pietika trim sienām, ceturtajai nāksies aizbraukt vēl pēc dažiem neapzāģiem kaut kad pakaļ.

Sīkumiņi

Elektrība – gaisma šķūnī noder, kad ziemā jāiet pēc malkas, un, ja velk, tad velk arī rozeti. Līdz ar to man šobrīt visās palīgēkās ir strāva un ir veselas divas āra rozetes – tas reāli atvieglo dzīvi, no pieredzes saku. 🙂

Un pa ceļam sapratu, kāpēc pagājušogad man nesanāca šķūņu strāvu iekombinēt jaunajā elektrības kastē – liec kuru vadu gribi, sit ārā. Mhm. Fāze saplūst ar zemi un pārtop par zemi, otra fāze kopā ar zemējumu ir fāze… Nu saproti to sviestu. 🙂 Bet ne pirmā reize šais mājās.

Durvis taisīšu no terases dēļiem ar Z burta rāmi. Starp citu, FB vienā būvniecības grupā uzzināju, ka arī to Z var uztaisīt ij pareizi, ij nepareizi – jātaisa tā, lai slīpais uz leju aiziet uz eņģi, nevis prom. Lai nes svaru uz eņģēm, nevis rauj ārā. Lūk, kā.

Nu ko…

Plašāka iebrauktuve, sausāks šķūnis. Augstāks arī – kopā ar to manu pacelto grīdu sanāk kaut kas tuvu 3 metriem. Nedaudz aizrāvos. 😀 Finansēs – 90 pamatiem, 2×50 dēļiem, 30 ruberoīdam, hm, kaut kas ap 80 laikam latām, nu un vēl nezinu, cik, bet minēsim, ka 50EUR skrūvēm, 8EUR elektrības piederumiem… Bet nu tas nav objektīvi ņemams cipars, ja viss būtu jāpērk, tie skaitļi būtu kosmiski. Ja man būtu jāprojektē šķūnis no 0, es ieliktu projektā 1500EUR, ja sasniegtu 2, nebrīnītos, ja tiktu cauri ar 1, priecātos. 🙂

Tagad nākamais – spēļlaukums bērniem – idejas ir, materiāli daļēji ir, gaidu, kad vieta atbrīvosies un kad atvedīs slidkalniņu. 🙂

2 thoughts on “Šķūņa būve: Soli pa solim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.